Zadaniem Instytutu jest koordynacja wszelkich działań związanych z opieką nad chorymi z ranami przewlekłymi. To przede wszystkim działalność medyczna, obejmująca ocenę i diagnostykę rany oraz jej terapię – zarówno przyczynową (np. drenaż ułożeniowy, kompresjoterapia, zabiegi fizykalne, udogodnienia itd.), jak i miejscową (oczyszczanie dna rany, kontrola czystości mikrobiologicznej, stosowanie antyseptyków oraz opatrunków specjalistycznych).
W Centrum Leczenia Oparzeń rozpoczął działalność Instytut Ran Przewlekłych. To kolejny ważny krok w doskonaleniu terapii ran przewlekłych w naszym szpitalu.
Zadaniem Instytutu jest koordynacja wszelkich działań związanych z opieką nad chorymi z ranami przewlekłymi. To przede wszystkim działalność medyczna, obejmująca ocenę i diagnostykę rany oraz jej terapię - zarówno przyczynową (np. drenaż ułożeniowy, kompresjoterapia, zabiegi fizykalne, udogodnienia itd.), jak i miejscową (oczyszczanie dna rany, kontrola czystości mikrobiologicznej, stosowanie antyseptyków oraz opatrunków specjalistycznych).
Ważnym elementem działalności Instytutu są wszelkie działania edukacyjne związane z terapią ran przewlekłych. To m. in. popularyzowanie wśród personelu medycznego i studentów kierunków medycznych wiedzy na temat etiologii powstania ran, diagnostyki i metody ich nowoczesnego leczenia. To również aktywny udział pracowników w spotkaniach i konferencjach dotyczących tematyki leczenia ran przewlekłych, a także opracowywanie i wdrażanie nowych programów naukowo-badawczych z tego zakresu.
Przyczyny powstawania ran przewlekłych są różnorodne. Powodem może być cukrzyca, zmiany neuropatyczne lub zmiany naczyniowe. Do powstania rany może też prowadzić długotrwały ucisk, problemy z układem immunologicznym i szereg innych przyczyn. By proces leczenia był efektywny, konieczna jest konsultacja i opieka specjalisty.
Dlatego też Instytut Ran Przewlekłych na co dzień będzie ściśle współpracował z innymi komórkami naszego szpitala zajmującymi się terapią przewlekłych ran. To przede wszystkim Oddział Chirurgii Ogólnej, a także Oddział Chirurgii Plastycznej, Pracownia Terapii Hiperbarycznej, Bank Tkanek oraz nasze przyszpitalne Poradnie Specjalistyczne.
Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich
Zobacz więcejSerdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Siemianowic Śląskich i okolic na wyjątkowy Piknik Edukacyjny, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki i leczenia oparzeń oraz promowanie zdrowego stylu życia! Piknik odbędzie się 7 września na terenie Centrum Leczenia Oparzeń.
Czytaj całośćPrzypominamy, że na terenie całego szpitala i jego terenów zewnętrznych obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.
Czytaj całośćW styczniu 2024 roku uczniowie I L.O. Im. J. Śniadeckiego w Siemianowicach śląskich uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych pracowników Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.
Czytaj całośćZasady odwiedziny pacjentów w okresie świąteczno-noworocznym
Czytaj całośćW czwartek 5 października 2023 roku, podczas uroczystej Gali w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji Warszawie, wręczono nagrody w 6. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. I miejsce w kategorii „Nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” zdobył projekt CLO pn. „Gry sterowane wzrokiem kontra ból. Nowatorska metoda łagodzenia odczuwania bólu w leczeniu ran oparzeniowych i przewlekłych”. Drugi z naszych projektów dotyczący trigeneracji uplasował się na V miejscu w kategorii ”Działania na rzecz środowiska naturalnego".
Czytaj całość19 i 20 września w tyskiej Mediatece i na terenie Hali Sportowej w Tychach odbywają się III Wojewódzka Konferencja Senioralna i Targi Seniora Silver Silesia. W trakcie wydarzenia funkcjonuje również miasteczko zdrowia, na którym nie zabrakło stoiska Centrum Leczenia Oparzeń.
Czytaj całośćW dniach 18.04.2023r. - 16.05.2023r. każdy mieszkaniec województwa śląskiego może zgłosić swój pomysł do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Pula do rozdysponowania na projekty wyniesie 5 milionów złotych i jest przeznaczona na realizację zadań, które zbiorą najwięcej punktów. Więcej szczegółów oraz wszystkie kluczowe informacje, regulamin, wzory formularzy i kontakt do osób, które udzielą odpowiedzi na pytania znajdą Państwo na stronie stronę internetowej: bo.slaskie.pl.
Czytaj całość