Szybki dostęp:
Przejdź do menu głównego Nagłówek strony
Skontaktuj się z nami
zdjęcie z otwarcia instytutu leczenia ran przewlekłych CLO

Instytut leczenia ran przewlekłych CLO

Zadaniem Instytutu jest koordynacja wszelkich działań związanych z opieką nad chorymi z ranami przewlekłymi. To przede wszystkim działalność medyczna, obejmująca ocenę i diagnostykę rany oraz jej terapię – zarówno przyczynową (np. drenaż ułożeniowy, kompresjoterapia, zabiegi fizykalne, udogodnienia itd.), jak i miejscową (oczyszczanie dna rany, kontrola czystości mikrobiologicznej, stosowanie antyseptyków oraz opatrunków specjalistycznych).

Ważny krok w leczeniu ran przewlekłych w CLO

W Centrum Leczenia Oparzeń rozpoczął działalność Instytut Ran Przewlekłych. To kolejny ważny krok w doskonaleniu terapii ran przewlekłych w naszym szpitalu.

Zadaniem Instytutu jest koordynacja wszelkich działań związanych z opieką nad chorymi z ranami przewlekłymi. To przede wszystkim działalność medyczna, obejmująca ocenę i diagnostykę rany oraz jej terapię - zarówno przyczynową (np. drenaż ułożeniowy, kompresjoterapia, zabiegi fizykalne, udogodnienia itd.), jak i miejscową (oczyszczanie dna rany, kontrola czystości mikrobiologicznej, stosowanie antyseptyków oraz opatrunków specjalistycznych).

instytut leczenia ran przewklekłych clo

Ważnym elementem działalności Instytutu są wszelkie działania edukacyjne związane z terapią ran przewlekłych. To m. in. popularyzowanie wśród personelu medycznego i studentów kierunków medycznych wiedzy na temat etiologii powstania ran, diagnostyki i metody ich nowoczesnego leczenia. To również aktywny udział pracowników w spotkaniach i konferencjach dotyczących tematyki leczenia ran przewlekłych, a także opracowywanie i wdrażanie nowych programów naukowo-badawczych z tego zakresu.

Przyczyny powstawania ran przewlekłych są różnorodne. Powodem może być cukrzyca, zmiany neuropatyczne lub zmiany naczyniowe. Do powstania rany może też prowadzić długotrwały ucisk, problemy z układem immunologicznym i szereg innych przyczyn. By proces leczenia był efektywny, konieczna jest konsultacja i opieka specjalisty.

instytut leczenia ran przewklekłych clo

Dlatego też Instytut Ran Przewlekłych na co dzień będzie ściśle współpracował z innymi komórkami naszego szpitala zajmującymi się terapią przewlekłych ran. To przede wszystkim Oddział Chirurgii Ogólnej, a także Oddział Chirurgii Plastycznej, Pracownia Terapii Hiperbarycznej, Bank Tkanek oraz nasze przyszpitalne Poradnie Specjalistyczne.

O nas

Wieści z centrum - aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich

Zobacz więcej

Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie szpitala

Przypominamy, że na terenie całego szpitala i jego terenów zewnętrznych obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.

Czytaj całość

Warsztaty profilaktyczne z CLO

W styczniu 2024 roku uczniowie I L.O. Im. J. Śniadeckiego w Siemianowicach śląskich uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych pracowników Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Czytaj całość

Zasady odwiedziny pacjentów w okresie świąteczno-noworocznym

Zasady odwiedziny pacjentów w okresie świąteczno-noworocznym

Czytaj całość

CLO wśród zwycięzców 6. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”

W czwartek 5 października 2023 roku, podczas uroczystej Gali w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji Warszawie, wręczono nagrody w 6. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. I miejsce w kategorii „Nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” zdobył projekt CLO pn. „Gry sterowane wzrokiem kontra ból. Nowatorska metoda łagodzenia odczuwania bólu w leczeniu ran oparzeniowych i przewlekłych”. Drugi z naszych projektów dotyczący trigeneracji uplasował się na V miejscu w kategorii ”Działania na rzecz środowiska naturalnego".

Czytaj całość

CLO na III Targach Seniora Silver Silesia

19 i 20 września w tyskiej Mediatece i na terenie Hali Sportowej w Tychach odbywają się III Wojewódzka Konferencja Senioralna i Targi Seniora Silver Silesia. W trakcie wydarzenia funkcjonuje również miasteczko zdrowia, na którym nie zabrakło stoiska Centrum Leczenia Oparzeń.

Czytaj całość

5 milionów do podziału w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego

W dniach 18.04.2023r. - 16.05.2023r. każdy mieszkaniec województwa śląskiego może zgłosić swój pomysł do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Pula do rozdysponowania na projekty wyniesie 5 milionów złotych i jest przeznaczona na realizację zadań, które zbiorą najwięcej punktów. Więcej szczegółów oraz wszystkie kluczowe informacje, regulamin, wzory formularzy i kontakt do osób, które udzielą odpowiedzi na pytania znajdą Państwo na stronie stronę internetowej: bo.slaskie.pl.

Czytaj całość

Medycyna nuklearna w Centrum Leczenia Oparzeń

Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich rozpoczęło świadczenie usług z zakresu medycyny nuklearnej. Pacjenci będą diagnozowani za pomocą aparatu typu SPECT/CT – jednego z zaledwie dwóch takich urządzeń w Polsce o niespotykanej dotąd konstrukcji. We wtorek 28 marca Zakład Medycyny Nuklearnej z Pracownią SPECT/CT w Centrum Leczenia Oparzeń uroczyście oficjalnie zainaugurował swoją działalność.

Czytaj całość