Centrum Leczenia Oparzeń

Bank Tkanek

Kierownik Merytoryczny: dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła
Kierownik ds. Administracji i Rozwoju: Wojciech Smętek

Telefon do Pracowni:
32 7357 543

W Centrum Leczenia Oparzeń funkcjonuje Bank Tkanek. Otwarcie tego obiektu, umożliwia leczenie pacjentów naszego szpitala za pomocą najnowszych i najskuteczniejszych aktualnie dostępnych metod leczenia oparzeń. Do standardów leczenia wdrożyliśmy procedurę transplantacji autologicznych keratynocytów hodowanych in vitro.

Bank Tkanek jest w stanie zapewnić w przyszłości również niezbędną ilość skóry allogennej koniecznej do przeszczepów pacjentom w razie wystąpienia na terenie naszego województwa zdarzeń masowych takich jak pożary dużych obiektów publicznych czy ataki terrorystyczne. Skóra allogenna stanowi najlepszy, aktualnie dostępny opatrunek biologiczny, który nie tylko chroni ranę przed utratą wilgoci i zakażeniami bakteryjnymi, ale także stymuluje gojenie się rany. Przeszczep allogenny w maksymalnie krótkim czasie od powstania rozległego ubytku skóry gwarantuje ustabilizowanie stanu pacjenta i pozwala na przygotowanie go do przeszczepu siatkowego skóry autogennej lub przeszczepu naskórka wyhodowanego in vitro. Dla wielu ciężko oparzonych chorych, jest to przeszczep ratujący życie.

Leczenie ran za pomocą przeszczepu naskórka wyhodowanego in vitro polega w pierwszym etapie na pobraniu wycinka skóry pośredniej grubości (skórę można pobrać za pomocą dermatomu, lub skalpelem podczas pobierania skóry do autoprzeszczepów).

Ważne jest odpowiednie przygotowanie przeszczepu. Czas niezbędny na przygotowanie przeszczepu to minimum 10 dni, w tym czasie rana powinna być oczyszczona i w miarę możliwości pokryta alloprzeszczepem. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie łoża rany do przeszczepu, który następuje w momencie namnożenia odpowiedniej liczby keratynocytów. Właściwe przygotowanie podłoża do przeszczepu jest, bowiem gwarancją powodzenia w jego przyjęciu. Ważne jest, więc przygotowanie czystej rany ziarninującej. Przeszczep pokryw się następnie nieprzywierającym opatrunkiem.

Ogólnie sama metoda hodowani naskórka in vitro polega na pobraniu wycinka skóry, następnie izolacji keratynocytów metodą enzymatyczną. Kolejny etap to kilku tygodniowe namnożenie keratynocytów. Po którym następuje przygotowanie ostatecznego przeszczepu komórkowego do transplantacji na pacjenta.

t1t3t4t5

Dołączone pliki:

pracownia_hodowli_komorek(4 MB) 21.06.2018
t1(130 kB) 17.12.2014
t5(117 kB) 17.12.2014