Zadaniem Instytutu jest koordynacja wszelkich działań związanych z opieką nad chorymi z ranami przewlekłymi. To przede wszystkim działalność medyczna, obejmująca ocenę i diagnostykę rany oraz jej terapię – zarówno przyczynową (np. drenaż ułożeniowy, kompresjoterapia, zabiegi fizykalne, udogodnienia itd.), jak i miejscową (oczyszczanie dna rany, kontrola czystości mikrobiologicznej, stosowanie antyseptyków oraz opatrunków specjalistycznych).
W Centrum Leczenia Oparzeń rozpoczął działalność Instytut Ran Przewlekłych. To kolejny ważny krok w doskonaleniu terapii ran przewlekłych w naszym szpitalu.
Zadaniem Instytutu jest koordynacja wszelkich działań związanych z opieką nad chorymi z ranami przewlekłymi. To przede wszystkim działalność medyczna, obejmująca ocenę i diagnostykę rany oraz jej terapię - zarówno przyczynową (np. drenaż ułożeniowy, kompresjoterapia, zabiegi fizykalne, udogodnienia itd.), jak i miejscową (oczyszczanie dna rany, kontrola czystości mikrobiologicznej, stosowanie antyseptyków oraz opatrunków specjalistycznych).
Ważnym elementem działalności Instytutu są wszelkie działania edukacyjne związane z terapią ran przewlekłych. To m. in. popularyzowanie wśród personelu medycznego i studentów kierunków medycznych wiedzy na temat etiologii powstania ran, diagnostyki i metody ich nowoczesnego leczenia. To również aktywny udział pracowników w spotkaniach i konferencjach dotyczących tematyki leczenia ran przewlekłych, a także opracowywanie i wdrażanie nowych programów naukowo-badawczych z tego zakresu.
Przyczyny powstawania ran przewlekłych są różnorodne. Powodem może być cukrzyca, zmiany neuropatyczne lub zmiany naczyniowe. Do powstania rany może też prowadzić długotrwały ucisk, problemy z układem immunologicznym i szereg innych przyczyn. By proces leczenia był efektywny, konieczna jest konsultacja i opieka specjalisty.
Dlatego też Instytut Ran Przewlekłych na co dzień będzie ściśle współpracował z innymi komórkami naszego szpitala zajmującymi się terapią przewlekłych ran. To przede wszystkim Oddział Chirurgii Ogólnej, a także Oddział Chirurgii Plastycznej, Pracownia Terapii Hiperbarycznej, Bank Tkanek oraz nasze przyszpitalne Poradnie Specjalistyczne.
Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich
Zobacz więcejSylwester to wyjątkowy czas, pełen radości i świętowania, ale czy wiesz, że co roku w wyniku nieostrożnego używania fajerwerków wiele osób trafia do szpitala z ciężkimi poparzeniami?
Czytaj całośćCierpisz na cukrzycę? Skorzystaj z okazji i zapisz się na bezpłatne badania przesiewowe stóp.
Czytaj całośćEdukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia nigdy dość, dlatego gościliśmy w ostatnich dniach w I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich z wykładami o cukrzycy.
Czytaj całośćSukces naszego szpitala. Realizowane w Centrum Leczenia Oparzeń projekty zostały wyróżnione w konkursie medycznym „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”
Czytaj całośćKatarzyna Czerny - Bednarczyk wzięła udział w 3. Kursie edukacyjnym organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Leczenia Oparzeń (European Burns Association ,EBA), który odbył się w dniach 17-18 października 2024 roku w Porto, Portugalia.
Czytaj całośćCentrum Leczenia Oparzeń ponownie uzyskało certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. To potwierdzenie właściwego zarządzania naszą placówką, profesjonalizmu personelu oraz stosowania prawidłowych standardów leczenia.
Czytaj całośćMariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, był jednym z panelistów podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny.
Czytaj całość