Szybki dostęp:
Przejdź do menu głównego Nagłówek strony
Skontaktuj się z nami

Kolejny szpital będzie pobierał owodnie



Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie to kolejna placówka medyczna, która będzie pozyskiwać owodnię z przeznaczeniem dla siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń. Owodnia jest wykorzystywana do terapii oparzeń i ran przewlekłych. Korzystają z niej m.in. górnicy ranni w wybuchu metanu w kopalni Pniówek.

Owodnia to jedna z błon płodowych otaczająca bezpośrednio zarodek. Błony owodniowe znajdują zastosowanie w leczeniu ran oparzeniowych lub przewlekłych. Są również wykorzystywane w okulistyce, ginekologii, stomatologii i diabetologii.

– Owodnia działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jest chłonna i wilgotna, co łagodzi dolegliwości bólowe. Jest też nieimmunogenna, czyli nie ma żadnego zagrożenia odrzucenia takiego przeszczepu, szczególnie u pacjentów w skrajnie ciężkim stanie. Dzięki bardzo dużej zawartości kwasu hialuronowego owodnia zapobiega lub zmniejsza blizny –wylicza dr n. med. Agnieszka Klama-Baryła, kierująca Bankiem Tkanek i pracownią hodowli komórek i tkanek in vitro w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Centrum Leczenia Oparzeń pozyskuje owodnię dzięki współpracy z wybranym szpitalami w regionie. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach oraz Szpital Miejski w Siemianowicach Śl. pozyskują owodnię dla CLO od ok. 100 pacjentek rocznie. Dzięki umowie z chorzowskim Zespół Szpital Miejskich ta liczba wzrośnie.

– Nawiązanie  współpracy z Centrum Leczenia Oparzeń to bardzo cenna inicjatywa, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i uświadamiającym społeczeństwo. Pacjentki, które rodzą na naszym oddziale, to dawczynie honorowe – przekazują owodnie nieodpłatnie, co jest swego rodzaju darem umożliwiającym życie i funkcjonowanie w zdrowiu innym osobom– mówi dr Grzegorz Fenger, kierownik oddziału Ginekologii i Położnictwa w ZSM.

Owodnia pozyskiwana jest od pacjentki podczas trzeciej fazy porodu. Procedura w żaden sposób nie jest inwazyjna dla pacjentki. Owodnia zostaje umieszczona w specjalnym pojemniku, wypełnionym płynem do transportu tkanek i w takiej postaci przekazywana jest do Centrum Leczenia Oparzeń. Tam przechodzi skomplikowany proces czyszczenia. Umieszcza się ją na specjalnym szkle, gdzie jest przycinana do wymaganego rozmiaru. Tkanka jest następnie umieszczana na specjalnej siatce, w sterylnych workach. Ostatnim etapem jest sterylizacja radiacyjna, która całkowicie eliminuje zagrożenie bakteryjne.

– Bardzo się cieszę z porozumienia z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie. Więcej pozyskanej owodni pozwoli na stosowanie jej w szerszym zakresie u pacjentów z ranami oparzeniowych, zwłaszcza tymi rozległymi. Z terapii owodnią korzystali m in. górnicy poszkodowani w niedawnym wybuchu metanu w kopalni Pniówek – podkreśla Przemysław Strzelec, zastępca dyrektora ds. medycznych w Centrum Leczenia Oparzeń.

***
Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich to czołowy polski ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych i ran przewlekłych. W Centrum funkcjonują 4 specjalistyczne oddziały, a także Pracownia Hiperbarii Tlenowej, Bank Tkanek oraz Zakład Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka dysponuje 70 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 1200 pacjentów. Przyszpitalne poradnie przyjmują rocznie ponad 7000 pacjentów. Organem założycielskim szpitala jest Samorząd Województwa Śląskiego.

***
Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie to jeden ze starszych, największych i najciekawszych zespołów szpitalnych z terenu Górnego Śląska. Od 2017 roku działa w dwóch lokalizacjach – przy ul. Strzelców Bytomskich 11, gdzie leczeni są dorośli, a także ul. Truchana 7, gdzie leczone są dzieci. Rocznie trafia tu ponad 55 tysięcy pacjentów. W placówce funkcjonują 24 oddziały, 15 poradni specjalistycznych i 18 pracowni diagnostycznych.

O nas

Wieści z centrum - aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich

Zobacz więcej

Z młodzieżą o cukrzycy i zdrowym życiu

Edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia nigdy dość, dlatego gościliśmy w ostatnich dniach w  I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich z wykładami o cukrzycy.

Czytaj całość

Nagroda i wyróżnienie w branżowym konkursie

Sukces naszego szpitala. Realizowane w Centrum Leczenia Oparzeń projekty zostały wyróżnione w konkursie medycznym „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”

Czytaj całość

Kurs leczenia oparzeń organizowany przez EBA

Katarzyna Czerny - Bednarczyk wzięła udział w 3. Kursie edukacyjnym organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Leczenia Oparzeń (European Burns Association ,EBA), który odbył się w dniach 17-18 października 2024 roku w Porto, Portugalia.

Czytaj całość

Akredytacja dla naszego szpitala

Centrum Leczenia Oparzeń ponownie uzyskało certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. To potwierdzenie właściwego zarządzania naszą placówką, profesjonalizmu personelu oraz stosowania prawidłowych standardów leczenia.

Czytaj całość

Nasz udział w Kongresie Wizja Zdrowia

Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, był jednym z panelistów podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny.

Czytaj całość

W CLO leczymy choroby rzadkie

- W naszym Centrum leczeni są pacjenci z chorobami rzadkimi, bo za takie uznawane są oparzenia drugiego stopnia głębokie i oparzenia trzeciego stopnia. Jednak nasze doświadczenie można wykorzystać również w wielu innych chorobach rzadkich, które wśród objawów mają ubytki tkankowe lub wymagają leczenia zabiegowego w obrębie powłok ciała - mówi w rozmowie z redakcją Menedżera Zdrowia Katarzyna Czerny-Bednarczyk, chirurg z Centrum Leczenia Oparzeń.

Czytaj całość

XVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń

Za nami XVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. Nasi specjaliści byli bardzo aktywnymi uczestnikami tego wydarzenia.

Czytaj całość