Szybki dostęp:
Przejdź do menu głównego Nagłówek strony
Skontaktuj się z nami

Transplantacje w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

Przypadający dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest również w Centrum Leczenia Oparzeń w SiemianowicachŚląskich. Szpital jest jednym z krajowych liderów w procedurach pobrania i przygotowania przeszczepów skóry oraz ich przeszczepiania.

W siemianowickiej placówce leczone są osoby z oparzeniami, a także pacjenci z trudno gojącymi się ranami.

W obu tych przypadkach do skutecznej terapii niezbędna jest zwykle transplantacja przeszczepów skóry. W wielu przypadkach jest to zabieg ratujący pacjentowi życie – wyjaśnia dr Przemysław Strzelec, z-ca dyr. ds. medycznych w Centrum Leczenia Oparzeń.

Leczenie pacjentów z wykorzystaniem najnowszych i najskuteczniejszych terapii z zakresu transplantologii i medycyny regeneracyjnej umożliwiają funkcjonujące w szpitalu Bank Tkanek i Pracownia Hodowli Komórek i Tkanek. Przygotowywane są tam produkty lecznicze terapii zaawansowanej przygotowywane z wykorzystaniem komórek naskórka (keratynocytów) i komórek skóry właściwej (fibroblastów). Metoda hodowania naskórka in vitro polega na pobraniu wycinka skóry, izolacji komórek metodą enzymatyczną, kilkutygodniowym namnożeniu komórek, a następnie przygotowaniu ostatecznego podania komórek skóry do transplantacji na pacjenta.

W leczeniu wykorzystuje się także komórki macierzyste pozyskiwane z owodni ludzkiej. Metoda hodowania komórek macierzystych z owodni ludzkiej polega na pozyskaniu owodni, izolacji z niej komórek macierzystych, kilkutygodniowym namnożeniu komórek oraz przygotowaniu ostatecznego produktu komórkowego do transplantacji.

W CLO wykonywane są też przeszczepy tkankowe wykorzystujące skórę allogenną (od dawcy obcego) oraz ADM (bezkomórkową macierz pochodzenia dermalnego).

Skóra allogenna to najlepszy, aktualnie dostępny opatrunek biologiczny, który nie tylko chroni ranę przed utratą wilgoci i zakażeniami bakteryjnymi, ale także stymuluje gojenie się rany. Przeszczep allogenny w maksymalnie krótkim czasie od powstania rozległego ubytku skóry gwarantuje ustabilizowanie stanu pacjenta i pozwala na przygotowanie go do przeszczepu siatkowego skóry autogennej lub pseudonaskórka wyhodowanego in vitro. Dla wielu ciężko oparzonych chorych jest to przeszczep ratujący życie – wyjaśnia dr Agnieszka Klama-Baryła, kierownik Banku Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń.

Z kolei metoda ADM (bezkomórkowe macierze pochodzenia dermalnego) stosowana jest nie tylko w leczeniu oparzeń i ran, ale również w zabiegach rekonstrukcyjnychw onkologii i ginekologii.

Osobną kategorię stanowią przeszczepyna bazie biostatycznej i biowitalnej owodni ludzkiej. Błona owodniowa jest najczęściej wykorzystywanym klinicznym przeszczepem przyczyniającym się do leczenia ran. Ludzka błona owodniowa może być przygotowana jako przeszczep biowitalny (żywy) i przeszczep biostatyczny, poddawany sterylizacji (np. radiacyjnej). Przeszczepy owodniowe posiadają właściwości chłonne i mogą zostać wykorzystane jako nośniki np. antyseptyków w leczeniu zakażonych ran.

Centrum Leczenia Oparzeń prowadzi precyzyjne statystki dotyczące liczby i rodzajów przeszczepów.Tylko w latach 2020-2022 w siemianowickim szpitalu przeprowadzono 737 przeszczepów tkankowych. Były to przede wszystkim transplantacje z wykorzystaniemowodni sterylizowanej(339) oraz przeszczepy skóry od dawcy obcego (365). W pozostałych przypadkach do dla wspomagania przeszczepów własnych pacjenta wykorzystano hodowle komórkowe (33 przeszczepy)  a także przeszczepy z wykorzystaniem owodni niesterylizowanej (2).

W  okresie 2020-2022 Centrum Leczenia Oparzeń skorzystało z 430 dawców. W tej liczbie zawiera się 217 przypadków wykorzystania owodni ludzkiej, 104 przeszczepy skóry oraz 109 przypadków hodowli komórkowych.

Siemianowicki szpital prowadziteż statystki dotyczące powierzchni wypreparowanej oraz przeszczepionej skóry. W latach 2009 – 2022 było to, uwzględniającwszystkiekategorie przeszczepów, 2 972 336 cm2 (skóra wypreparowana) oraz 2 892 908 cm2 (skóraprzeszczepiona).

Oznacza to, że nasz szpital przeszczepił w ostatnich 13 latach skórę o powierzchni blisko ponad 290 m2. To w przybliżeniu powierzchnia półtorej boiska do siatkówki – informuje mgr Małgorzata Kraut – Z-ca Kierownika siemianowickiego Banku Tkanek.

      

O nas

Wieści z centrum - aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich

Zobacz więcej

Zapraszamy na bezpłatne badania stóp dla cukrzyków 08.01.2025 r.

Cierpisz na cukrzycę? Skorzystaj z okazji i zapisz się na bezpłatne badania przesiewowe stóp.

Czytaj całość

Z młodzieżą o cukrzycy i zdrowym życiu

Edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia nigdy dość, dlatego gościliśmy w ostatnich dniach w  I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich z wykładami o cukrzycy.

Czytaj całość

Nagroda i wyróżnienie w branżowym konkursie

Sukces naszego szpitala. Realizowane w Centrum Leczenia Oparzeń projekty zostały wyróżnione w konkursie medycznym „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”

Czytaj całość

Kurs leczenia oparzeń organizowany przez EBA

Katarzyna Czerny - Bednarczyk wzięła udział w 3. Kursie edukacyjnym organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Leczenia Oparzeń (European Burns Association ,EBA), który odbył się w dniach 17-18 października 2024 roku w Porto, Portugalia.

Czytaj całość

Akredytacja dla naszego szpitala

Centrum Leczenia Oparzeń ponownie uzyskało certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. To potwierdzenie właściwego zarządzania naszą placówką, profesjonalizmu personelu oraz stosowania prawidłowych standardów leczenia.

Czytaj całość

Nasz udział w Kongresie Wizja Zdrowia

Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, był jednym z panelistów podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny.

Czytaj całość

W CLO leczymy choroby rzadkie

- W naszym Centrum leczeni są pacjenci z chorobami rzadkimi, bo za takie uznawane są oparzenia drugiego stopnia głębokie i oparzenia trzeciego stopnia. Jednak nasze doświadczenie można wykorzystać również w wielu innych chorobach rzadkich, które wśród objawów mają ubytki tkankowe lub wymagają leczenia zabiegowego w obrębie powłok ciała - mówi w rozmowie z redakcją Menedżera Zdrowia Katarzyna Czerny-Bednarczyk, chirurg z Centrum Leczenia Oparzeń.

Czytaj całość