Szybki dostęp:
Przejdź do menu głównego Nagłówek strony
Skontaktuj się z nami

Transplantacje w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich

Przypadający dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest również w Centrum Leczenia Oparzeń w SiemianowicachŚląskich. Szpital jest jednym z krajowych liderów w procedurach pobrania i przygotowania przeszczepów skóry oraz ich przeszczepiania.

W siemianowickiej placówce leczone są osoby z oparzeniami, a także pacjenci z trudno gojącymi się ranami.

W obu tych przypadkach do skutecznej terapii niezbędna jest zwykle transplantacja przeszczepów skóry. W wielu przypadkach jest to zabieg ratujący pacjentowi życie – wyjaśnia dr Przemysław Strzelec, z-ca dyr. ds. medycznych w Centrum Leczenia Oparzeń.

Leczenie pacjentów z wykorzystaniem najnowszych i najskuteczniejszych terapii z zakresu transplantologii i medycyny regeneracyjnej umożliwiają funkcjonujące w szpitalu Bank Tkanek i Pracownia Hodowli Komórek i Tkanek. Przygotowywane są tam produkty lecznicze terapii zaawansowanej przygotowywane z wykorzystaniem komórek naskórka (keratynocytów) i komórek skóry właściwej (fibroblastów). Metoda hodowania naskórka in vitro polega na pobraniu wycinka skóry, izolacji komórek metodą enzymatyczną, kilkutygodniowym namnożeniu komórek, a następnie przygotowaniu ostatecznego podania komórek skóry do transplantacji na pacjenta.

W leczeniu wykorzystuje się także komórki macierzyste pozyskiwane z owodni ludzkiej. Metoda hodowania komórek macierzystych z owodni ludzkiej polega na pozyskaniu owodni, izolacji z niej komórek macierzystych, kilkutygodniowym namnożeniu komórek oraz przygotowaniu ostatecznego produktu komórkowego do transplantacji.

W CLO wykonywane są też przeszczepy tkankowe wykorzystujące skórę allogenną (od dawcy obcego) oraz ADM (bezkomórkową macierz pochodzenia dermalnego).

Skóra allogenna to najlepszy, aktualnie dostępny opatrunek biologiczny, który nie tylko chroni ranę przed utratą wilgoci i zakażeniami bakteryjnymi, ale także stymuluje gojenie się rany. Przeszczep allogenny w maksymalnie krótkim czasie od powstania rozległego ubytku skóry gwarantuje ustabilizowanie stanu pacjenta i pozwala na przygotowanie go do przeszczepu siatkowego skóry autogennej lub pseudonaskórka wyhodowanego in vitro. Dla wielu ciężko oparzonych chorych jest to przeszczep ratujący życie – wyjaśnia dr Agnieszka Klama-Baryła, kierownik Banku Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń.

Z kolei metoda ADM (bezkomórkowe macierze pochodzenia dermalnego) stosowana jest nie tylko w leczeniu oparzeń i ran, ale również w zabiegach rekonstrukcyjnychw onkologii i ginekologii.

Osobną kategorię stanowią przeszczepyna bazie biostatycznej i biowitalnej owodni ludzkiej. Błona owodniowa jest najczęściej wykorzystywanym klinicznym przeszczepem przyczyniającym się do leczenia ran. Ludzka błona owodniowa może być przygotowana jako przeszczep biowitalny (żywy) i przeszczep biostatyczny, poddawany sterylizacji (np. radiacyjnej). Przeszczepy owodniowe posiadają właściwości chłonne i mogą zostać wykorzystane jako nośniki np. antyseptyków w leczeniu zakażonych ran.

Centrum Leczenia Oparzeń prowadzi precyzyjne statystki dotyczące liczby i rodzajów przeszczepów.Tylko w latach 2020-2022 w siemianowickim szpitalu przeprowadzono 737 przeszczepów tkankowych. Były to przede wszystkim transplantacje z wykorzystaniemowodni sterylizowanej(339) oraz przeszczepy skóry od dawcy obcego (365). W pozostałych przypadkach do dla wspomagania przeszczepów własnych pacjenta wykorzystano hodowle komórkowe (33 przeszczepy)  a także przeszczepy z wykorzystaniem owodni niesterylizowanej (2).

W  okresie 2020-2022 Centrum Leczenia Oparzeń skorzystało z 430 dawców. W tej liczbie zawiera się 217 przypadków wykorzystania owodni ludzkiej, 104 przeszczepy skóry oraz 109 przypadków hodowli komórkowych.

Siemianowicki szpital prowadziteż statystki dotyczące powierzchni wypreparowanej oraz przeszczepionej skóry. W latach 2009 – 2022 było to, uwzględniającwszystkiekategorie przeszczepów, 2 972 336 cm2 (skóra wypreparowana) oraz 2 892 908 cm2 (skóraprzeszczepiona).

Oznacza to, że nasz szpital przeszczepił w ostatnich 13 latach skórę o powierzchni blisko ponad 290 m2. To w przybliżeniu powierzchnia półtorej boiska do siatkówki – informuje mgr Małgorzata Kraut – Z-ca Kierownika siemianowickiego Banku Tkanek.

      

O nas

Wieści z centrum - aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich

Zobacz więcej

Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie szpitala

Przypominamy, że na terenie całego szpitala i jego terenów zewnętrznych obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych.

Czytaj całość

Warsztaty profilaktyczne z CLO

W styczniu 2024 roku uczniowie I L.O. Im. J. Śniadeckiego w Siemianowicach śląskich uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych pracowników Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Czytaj całość

Zasady odwiedziny pacjentów w okresie świąteczno-noworocznym

Zasady odwiedziny pacjentów w okresie świąteczno-noworocznym

Czytaj całość

CLO wśród zwycięzców 6. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”

W czwartek 5 października 2023 roku, podczas uroczystej Gali w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji Warszawie, wręczono nagrody w 6. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”. I miejsce w kategorii „Nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” zdobył projekt CLO pn. „Gry sterowane wzrokiem kontra ból. Nowatorska metoda łagodzenia odczuwania bólu w leczeniu ran oparzeniowych i przewlekłych”. Drugi z naszych projektów dotyczący trigeneracji uplasował się na V miejscu w kategorii ”Działania na rzecz środowiska naturalnego".

Czytaj całość

CLO na III Targach Seniora Silver Silesia

19 i 20 września w tyskiej Mediatece i na terenie Hali Sportowej w Tychach odbywają się III Wojewódzka Konferencja Senioralna i Targi Seniora Silver Silesia. W trakcie wydarzenia funkcjonuje również miasteczko zdrowia, na którym nie zabrakło stoiska Centrum Leczenia Oparzeń.

Czytaj całość

5 milionów do podziału w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego

W dniach 18.04.2023r. - 16.05.2023r. każdy mieszkaniec województwa śląskiego może zgłosić swój pomysł do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Pula do rozdysponowania na projekty wyniesie 5 milionów złotych i jest przeznaczona na realizację zadań, które zbiorą najwięcej punktów. Więcej szczegółów oraz wszystkie kluczowe informacje, regulamin, wzory formularzy i kontakt do osób, które udzielą odpowiedzi na pytania znajdą Państwo na stronie stronę internetowej: bo.slaskie.pl.

Czytaj całość

Medycyna nuklearna w Centrum Leczenia Oparzeń

Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich rozpoczęło świadczenie usług z zakresu medycyny nuklearnej. Pacjenci będą diagnozowani za pomocą aparatu typu SPECT/CT – jednego z zaledwie dwóch takich urządzeń w Polsce o niespotykanej dotąd konstrukcji. We wtorek 28 marca Zakład Medycyny Nuklearnej z Pracownią SPECT/CT w Centrum Leczenia Oparzeń uroczyście oficjalnie zainaugurował swoją działalność.

Czytaj całość