Teoria Ograniczeń (TOC) stanowi kompleksową koncepcję zarządczą opracowaną przez izraelskiego fizyka Eliyahu M. Goldratta na przełomie lat 70tych i 80tych XX w. i wciąż dynamicznie się rozwijającą. Opiera się ona na wywodzącej się z nauk ścisłych zasadzie mówiącej, że złożone systemy zawierają w sobie wewnętrzną prostotę a zarazem bardzo niewielką (czasem tylko jeden) ilość czynników, które je ograniczają. Również w organizacjach – niezależnie od tego, jak bardzo złożonych – występuje niewielka ilość ograniczeń, które nie pozwalają na osiąganie przez nie celów możliwych do osiągnięcia przy zastosowaniu zasad TOC. Identyfikacja ograniczeń, skupienie się na nich i odpowiednie zarządzanie nimi, pozwalają na uzyskanie przełomowych rezultatów i osiąganie znacząco lepszych wyników zarówno przez organizacje nastawione na zysk, jak i non-profit.
Ze względu na rosnącą ilość zastosowań TOC w opiece zdrowotnej, jeden z bloków tematycznych tegorocznej konferencji poświęcony był tym właśnie zagadnieniom. Po raz pierwszy na konferencji TOCICO był reprezentowany szpital z Polski. Dwóch ekspertów z Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich (CLO) – Marcin Ludyga i Jacek Węgrzyk – przedstawiło historię wdrożenia TOC w CLO, oraz cztery krótkie studia przypadków opisujące wdrożenia z różnych obszarów działalności szpitala, zarówno medycznych jak i pozamedycznych.
Centrum Leczenia Oparzeń im. Dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich jest pierwszym i jedynym szpitalem w Polsce, który stosuje m.in. Teorię Ograniczeń jako integralną część swojego innowacyjnego systemu zarządzania. Pozwala to nie tylko na zwiększenie dostępu do usług medycznych i świadczenie ich na najwyższym poziomie, ale daje również wymierne efekty ekonomiczne będące pochodną zarówno eliminacji marnotrawstwa, jak i konsekwentnego wdrażania nowatorskich rozwiązań np. w ramach Krajowego Programu Leczenia Ran Przewlekłych – KLRP-2, co generuje dodatkowe przychody dla szpitala.
Przedstawiona prezentacja spotkała się z ogromnym uznaniem zgromadzonych ekspertów i znalazła się w ścisłej grupie najlepiej ocenianych wystąpień podczas konferencji. O zainteresowaniu świadczą nie tylko prowadzone w kuluarach rozmowy, ale również zaproszenie do ponownego wygłoszenia prezentacji on-line na znacznie szerszym forum, a także nominacja do dorocznej nagrody TOCICO w przyszłym roku.
Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich
Zobacz więcejWstrzymanie odwiedzin chorych w dniach 28 - 31 marca 2025 r.
Czytaj całośćSylwester to wyjątkowy czas, pełen radości i świętowania, ale czy wiesz, że co roku w wyniku nieostrożnego używania fajerwerków wiele osób trafia do szpitala z ciężkimi poparzeniami?
Czytaj całośćInformacje o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników obecnych i emerytowanych na rok 2025
Czytaj całośćCierpisz na cukrzycę? Skorzystaj z okazji i zapisz się na bezpłatne badania przesiewowe stóp.
Czytaj całośćEdukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia nigdy dość, dlatego gościliśmy w ostatnich dniach w I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich z wykładami o cukrzycy.
Czytaj całośćSukces naszego szpitala. Realizowane w Centrum Leczenia Oparzeń projekty zostały wyróżnione w konkursie medycznym „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”
Czytaj całośćKatarzyna Czerny - Bednarczyk wzięła udział w 3. Kursie edukacyjnym organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Leczenia Oparzeń (European Burns Association ,EBA), który odbył się w dniach 17-18 października 2024 roku w Porto, Portugalia.
Czytaj całość