Akredytacja to system zewnętrznej oceny jakości stworzony dla potrzeb ochrony zdrowia. Proces akredytacji szpitala polega na ocenie, w jaki sposób placówka zmniejsza ryzyko związane z hospitalizacją, systematyzuje procedury medyczne i organizacyjne oraz dostosowuje funkcjonowanie do wymogów standardów. Ocenie podlega zarówno działalność lecznicza, jak i zarządzanie oraz administracja.
Wizyta akredytacyjna wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia odbywała się w naszej placówce od 5 do 7 czerwca 2024 roku. Na podstawie obserwacji, przeglądu dokumentacji wewnętrznej i medycznej oraz wywiadów z personelem i pacjentami z sukcesem przeszliśmy całą procedurę. Nasz szpital w procesie akredytacji uzyskał 89 procent, co jest bardzo dobrym wynikiem oraz dobrą informacją dla pacjentów – oznacza, że hospitalizacja w naszej placówce odbywa się według standardów akredytacyjnych, którymi są m. in. minimalizacja ryzyka diagnostyki i terapii, etyczna opieka nad pacjentem oraz dobra komunikacja i współpracy z pacjentem i jego bliskimi.
– To potwierdzenie właściwego zarządzania szpitalem i kompetencji personelu. To również dobra informacja dla pacjentów. Przyznanie akredytacji oznacza, że leczenie w naszej placówce odbywa się według standardów akredytacyjnych, którymi są m. in. właściwa opieka nad pacjentem, wysoka jakość zarządzania i obsługi czy dobra komunikacja z pacjentem i jego rodziną – mówi dr Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Program akredytacji szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 roku. Został opracowany i jest prowadzony przez krakowskie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Polski program akredytacji należy do sieci European Accreditation Network, koordynowanej przez Europejskie Towarzystwo Jakości w Opiece Zdrowotnej, zrzeszającej programy akredytacyjne w Europie.
W Polsce akredytację Ministerstwa Zdrowia posiada obecnie 198 szpitali.
Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich
Zobacz więcejSukces naszego szpitala. Realizowane w Centrum Leczenia Oparzeń projekty zostały wyróżnione w konkursie medycznym „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”
Czytaj całośćKatarzyna Czerny - Bednarczyk wzięła udział w 3. Kursie edukacyjnym organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Leczenia Oparzeń (European Burns Association ,EBA), który odbył się w dniach 17-18 października 2024 roku w Porto, Portugalia.
Czytaj całośćCentrum Leczenia Oparzeń ponownie uzyskało certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. To potwierdzenie właściwego zarządzania naszą placówką, profesjonalizmu personelu oraz stosowania prawidłowych standardów leczenia.
Czytaj całośćMariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, był jednym z panelistów podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny.
Czytaj całość- W naszym Centrum leczeni są pacjenci z chorobami rzadkimi, bo za takie uznawane są oparzenia drugiego stopnia głębokie i oparzenia trzeciego stopnia. Jednak nasze doświadczenie można wykorzystać również w wielu innych chorobach rzadkich, które wśród objawów mają ubytki tkankowe lub wymagają leczenia zabiegowego w obrębie powłok ciała - mówi w rozmowie z redakcją Menedżera Zdrowia Katarzyna Czerny-Bednarczyk, chirurg z Centrum Leczenia Oparzeń.
Czytaj całośćZa nami XVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. Nasi specjaliści byli bardzo aktywnymi uczestnikami tego wydarzenia.
Czytaj całośćPrzemysław Strzelec, zastępca dyrektora ds. medycznych w Centrum Leczenia Oparzeń udzielił wywiadu o roli anestezjologa w leczeniu oparzeń.
Czytaj całość