Szybki dostęp:
Przejdź do menu głównego Nagłówek strony
Skontaktuj się z nami

Eksperci CLO na konferencji w Barcelonie

35 Konferencja Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran (EWMA 2025) odbyła się w dniach 26–28 marca w Barcelonie (Hiszpania). Wydarzenie zorganizowane zostało przez Europejskie Towarzystwo Leczenia Ran (EWMA) we współpracy z Hiszpańską Grupą Doradczą ds. Badań nad Owrzodzeniami i Ranami Przewlekłymi (GNEAUPP) oraz Hiszpańskim Towarzystwem Ran (SEHER). Tematem przewodnim tegorocznej edycji było „Dążenie do doskonałości w leczeniu ran poprzez przełamywanie granic”.

Konferencja miała wymiar globalny – wzięło w niej udział 6 264 zarejestrowanych uczestników reprezentujących aż 90 krajów. Przez trzy dni odbyło się 850 prezentacji ustnych oraz 1 547 prezentacji w formie e-Posterów, a towarzysząca wydarzeniu strefa wystawiennicza zgromadziła 143 wystawców. Spotkania odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Barcelonie (CCIB) i prowadzone były dwujęzycznie – w języku angielskim i hiszpańskim, co znacząco zwiększyło dostępność i zasięg prezentowanych treści.

Konferencja EWMA 2025 stanowiła niezwykle ważną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze leczenia ran, promując rozwój międzynarodowej współpracy oraz prezentację najnowszych osiągnięć naukowych i praktycznych w tej dziedzinie. W wydarzeniu uczestniczyła także reprezentacja Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich. W konferencji wzięły udział mgr Magdalena Szatan (Pielęgniarka oddziałowa Instytutu Ran Przewlekłych), mgr Anna Hepa-Banasik (Kierownik poradni chirurgii ogólnej i poradni chirurgii plastycznej), mgr inż. Anna Słaboń (Młodszy asystent w Laboratoriach Naukowych).

Podczas konferencji na sesji zostały zaprezentowane 4 prezentacje posterowe:

  • „PSP (Pancreatic Stone Protein) as an Early Marker for Detecting Sepsis in Burn Patients” w prezentacji omówiono problematykę i trudności jakie występują w trakcie leczenia pacjentów oparzonych. Szczególną uwagę poświęcono monitorowaniu wczesnych symptomów posocznicy (sepsy). Pokazano wstępne wyniki pomiarów PSP wykonywanych u pacjentów Centrum Leczenia Oparzeń. Plakat został przedstawiony podczas sesji oparzeniowej.
  • „The Use of Collagen Matrix in Chronic Wound Healing” w wystąpieniu została opisana metodologia opracowywania ran przewlekłych u pacjentów przyjmowanych do Centrum Leczenia Oparzeń w ramach Ambulatoryjnej Opieki Pielęgniarskiej. Przedstawiono wstępne wyniki wykorzystania opatrunku kolagenowego, który wcześniej nie był dystrybuowany na terenie Polski.
  • „Laser Specle Contrast Analysis LASCA assessment of the use of an innovative synthetic, biodegradable matrix designed to close hard-to-heal chronic wounds” przedstawiono metodologię opracowywania ran przewlekłych u pacjentów przyjmowanych do Centrum Leczenia Oparzeń w ramach Ambulatoryjnej Opieki Pielęgniarskiej. Była to niewielka grupa pacjentów z ranami przewlekłymi, którzy nie kwalifikowali się do zabiegu przeszczepu skóry własnej w miejsce rany. W przypadku tyej grupy pacjentów podjęto decyzję o wykorzystaniu innowacyjnych opatrunków. Cały proces leczenia był równocześnie monitorowany za pomocą lasera speklowego, a pomiary mikroperfuzji zostały przedstawione w prezentacji.
  • „A New Strategy form Managing the Hospital Admission System in the Contex of Microbiology” w prezentacji została przedstawiona problematyka stale rosnącej liczby zakażeń drobnoustrojami, które wykształciły mechanizmy odporności na antybiotyki z grupy karabapenemów. Dzisiaj mikroorganizmy te widnieją obok wirusa HIV czy Clostridium perfringens, na liście tzw. Czynników alarmowych sporządzonej przez polskie Ministerstwo Zdrowia (Dz.U.2024.294). Duży potencjał epidemiologiczny oraz bardzo ograniczone możliwości leczenia sprawiają, iż mogą cechować się one bardzo wysoka zachorowalnością oraz śmiertelnością. Podczas prezentacji postera przedstawiono mechanizmy, które wprowadzono w CLO, które pozwoliły na zmniejszenie liczby zakażeń. Dzięki wczesnym izolacjom i przeprowadzanym na szeroką skalę badaniom przesiewowym udało się zmniejszyć ilość zakażeń szpitalnych.

Obecność przedstawicielek CLO na konferencji stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania działalności ośrodka na arenie międzynarodowej, a także do nawiązania cennych kontaktów zawodowych i zdobycia inspiracji do dalszego rozwoju praktyki klinicznej.

Więcej o 35. Konferencji Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran znajduje się na stronie https://ewma.org/2025conference/

O nas

Wieści z centrum - aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich

Zobacz więcej
Spotkanie w SEJMIE zespołu ds cukrzycy

Udział przedstawicieli Centrum Leczenia Oparzeń w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy

W dniu 25 czerwca 2025 r. przedstawiciele Centrum Leczenia Oparzeń – lekarz Artur Wielgórecki oraz pielęgniarka Magdalena Szatan – uczestniczyli w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj całość

Kolejne diamenty w CLO

Za niezwykłe zaangażowanie w pracę na rzecz pacjenta, za wrażliwość i empatię, za szerzenie zasad etyki oraz za wysoką jakość świadczonych usług.

Czytaj całość

Centrum Leczenia Oparzeń na ChiCamp 2025

W dniach 6–8 czerwca 2025 roku CLO miało zaszczyt uczestniczyć w pierwszej edycji ChiCamp 2025 – nowatorskiej konferencji edukacyjno-szkoleniowej.

Czytaj całość

Konferencja „Prehabilitacja – w trosce o dobro pacjenta”

Po pierwsze Prehabilitacja!

Czytaj całość

Koncert ku czci ofiar katastrof górniczych

W sali kameralnej NOSPR w Katowicach odbył się koncert upamiętniający górników, którzy stracili życie pod ziemią w wyniku katastrof.

Czytaj całość

Znaleźć czas na pasje i spełnienie zawodowe

Pasja po dyżurze i nagroda za profesjonalizm – dr Kinga Spyrka z tytułem Ambasadora Terapii Ran!

Czytaj całość

Studencka Konferencja Medycyny Ratunkowej

"SORry to nie POZ"

Czytaj całość