Szybki dostęp:
Przejdź do menu głównego Nagłówek strony
Skontaktuj się z nami

Śmiertelne skutki wypalania traw

Lekarze i strażacy apelują: nie wypalajcie traw, to śmiertelnie niebezpieczne! Tylko w ostatnich dniach do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich trafiło aż 5 pacjentów – ofiar wypalania traw.

Wszystkie ofiary były powyżej 65 roku życia. Do wypadków doszło na ich prywatnych posesjach, łąkach czy polach. Poszkodowani wypalali trawy i zostali zaskoczeni przez szybko rozprzestrzeniający się ogień, podmuchy wiatru czy zadymienie. W efekcie dochodziło u nich do rozległych oparzeń ciała czy dróg oddechowych.

81-letni pacjentka wypalała trawę na swojej działce. Straciła przytomność, miała oparzoną niemal całą powierzchnię ciała i niestety nie miała szans na przeżycie. Z kolei inny pacjent  miał oparzone tylko 15 proc. ciała, natomiast jego drogi oddechowe były bardzo rozlegle oparzone. Jego stan był krytyczny, i w konsekwencji przegrał walkę o życie – mówi Aleksandra Damasiewicz, Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Centrum Leczenia Oparzeń.

Osoby oparzone po wypalaniu traw czeka bardzo długa i bolesna terapia. Ich leczenie jest czasochłonne i bardzo skomplikowane.

Jałowe opatrunki, jałowa pościel, specjalne płyny do płukania ran, chirurgiczne oczyszczanie ran, leki, bronchoskopia,  leczenie owodnią ludzką, odpowiednie nawodnienie – w Centrum Leczenia Oparzeń korzystamy ze wszystkich dostępnych metod terapii osób z oparzeniami. Do tego sesje w komorze hiperbarycznej i rehabilitacja, która tak naprawdę zaczyna się od pierwszego dnia pobytu w CLO, nawet jeśli pacjent jest nieprzytomny, i trwa nawet kilkanaście tygodni wylicza Jan Kalka, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Centrum Leczenia Oparzeń.

Leczenie takiego pacjenta nie kończy się w momencie opuszczenia szpitala.

– Dalsze leczenie trwa kolejne miesiące, czasem lata. Taka osoba trafia pod kontrolę Poradni Chirurgii Plastycznej. Przechodzi przeszczepy skóry, operacje plastyczne, trudną i bolesną rehabilitację. Często jednak niestety, mimo najlepszych wysiłków nie uda jej się odzyskać pełnej sprawności i wyglądu sprzed oparzenia– podkreśla dr Przemysław Strzelec, Główny Wykonawca Kontraktu w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Medycy z Centrum Leczenia Oparzeń alarmują, że w tym roku liczba przyjmowanych do szpitala pacjentów – ofiar wypalania traw bije wszelkie rekordy.

– Od początku roku mieliśmy 12 takich pacjentów, gdy tymczasem w całym roku 2021 tylko 2. Zeszłoroczne statystyki są pewnie zniekształcone przez pandemię, ale to, co się dzieje w tym roku, jest tragiczne. Obecnie nie ma praktycznie tygodnia, by nie trafił do nas pacjent z ciężkimi oparzeniami właśnie z powodu wypalania traw czy nieużytków – mówi Przemysław Strzelec.

O bezsensowności i dramatycznych konsekwencjach wypalania traw od lat mówią też strażacy.
W woj. Śląskim od 1 stycznia do 14 marca 2022 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 707 pożarów traw i nieużytków rolnych o łącznej powierzchni prawie 200 ha. Tylko na terenie Siemianowic Śląskich były to 34 pożary (do 28 marca 2022).

Jak podkreśl ast. kpt. Mariusz Rozenberg, dowódca JRG PSP w Siemianowicach Śląskich, spalenie suchej trawy w żaden sposób nie użyźni gleby i nie wpłynie na szybszy wzrost młodej trawy.

Nie ma żadnych korzyści z wypalania traw, jest natomiast mnóstwo zagrożeń. Oprócz niebezpieczeństwa dla ludzi, pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla budynków, lasów, zwierząt oraz – z powodu nagłego zadymienia – dla przejeżdżających kierowców. Pożary traw powodują zanieczyszczenie powietrza oraz bezpowrotne niszczą cenne drzewostany czy torfowiska – mówi st. kpt. Mariusz Rozenberg.

Strażacy przypominają również, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone. Grozi za nie grzywna do 5 tys. zł, a nawet kara więzienia.

O nas

Wieści z centrum - aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi wydarzeniami z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich

Zobacz więcej

Z młodzieżą o cukrzycy i zdrowym życiu

Edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia nigdy dość, dlatego gościliśmy w ostatnich dniach w  I LO im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich z wykładami o cukrzycy.

Czytaj całość

Nagroda i wyróżnienie w branżowym konkursie

Sukces naszego szpitala. Realizowane w Centrum Leczenia Oparzeń projekty zostały wyróżnione w konkursie medycznym „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”

Czytaj całość

Kurs leczenia oparzeń organizowany przez EBA

Katarzyna Czerny - Bednarczyk wzięła udział w 3. Kursie edukacyjnym organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Leczenia Oparzeń (European Burns Association ,EBA), który odbył się w dniach 17-18 października 2024 roku w Porto, Portugalia.

Czytaj całość

Akredytacja dla naszego szpitala

Centrum Leczenia Oparzeń ponownie uzyskało certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. To potwierdzenie właściwego zarządzania naszą placówką, profesjonalizmu personelu oraz stosowania prawidłowych standardów leczenia.

Czytaj całość

Nasz udział w Kongresie Wizja Zdrowia

Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, był jednym z panelistów podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia - Diagnoza i Przyszłość - Foresight Medyczny.

Czytaj całość

W CLO leczymy choroby rzadkie

- W naszym Centrum leczeni są pacjenci z chorobami rzadkimi, bo za takie uznawane są oparzenia drugiego stopnia głębokie i oparzenia trzeciego stopnia. Jednak nasze doświadczenie można wykorzystać również w wielu innych chorobach rzadkich, które wśród objawów mają ubytki tkankowe lub wymagają leczenia zabiegowego w obrębie powłok ciała - mówi w rozmowie z redakcją Menedżera Zdrowia Katarzyna Czerny-Bednarczyk, chirurg z Centrum Leczenia Oparzeń.

Czytaj całość

XVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń

Za nami XVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. Nasi specjaliści byli bardzo aktywnymi uczestnikami tego wydarzenia.

Czytaj całość