Szybki dostęp:
Przejdź do menu głównego Nagłówek strony
Skontaktuj się z nami
Więcej niż szpital

Pracownia Hiperbarii Tlenowej (HBO)

Pracownia HBO działa przy Centrum Leczenia Oparzeń w ramach umowy z NFZ. Terapia hiperbaryczna wykorzystywana jest jako leczenie wspomagające w wielu schorzeniach oraz w stanach nagłego zagrożenia życia (m.in. zatruciach tlenkiem węgla).

Scrolluj by zobaczyć więcej
WIĘCEJ NIŻ SZPITAL - PRACOWNIA HIBERBARII TLENOWEJ

Personel medyczny

Pracownia Hiperbarii Tlenowej (HBO)

lek. Grzegorz Knefel

Pełnomocnik Zarządzający Kontraktem

WIĘCEJ NIŻ SZPITAL - PRACOWNIA HBO

Opis pracowni

Pracownia HBO działa przy Centrum Leczenia Oparzeń w ramach umowy z NFZ. Terapia hiperbaryczna wykorzystywana jest jako leczenie wspomagające w wielu schorzeniach oraz w stanach nagłego zagrożenia życia (m.in. zatruciach tlenkiem węgla).

WIĘCEJ NIŻ SZPITAL - PRACOWNIA HBO

W pracowni leczymy:

 • zator powietrzny lub inny gazowy - podążające z krwią pęcherzyki gazowe blokują dostęp tlenu wywierane ciśnienie na ciało pacjenta zmniejsza rozmiar pęcherzyków, czysty tlen wypiera z nich azot, dodatkowy tlen dociera do słabiej ukrwionych komórek, zmniejsza się obrzęk uszkodzonych tkanek. W takich przypadkach konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii HBO.
 • chorobę dekompresyjną - tworzenie się w tkankach pęcherzyków azotu podczas oddychania sprężonym powietrzem bez możliwości wydalenia go drogami układu oddechowego rola terapii HBO i szybkość jej rozpoczęcia podobnie jak w przypadku zatorowości gazowej.
 • zatrucie tlenkiem węgla - uszkadzanie każdej komórki potrzebującej tlenu do prawidłowego funkcjonowania przez związek powstający podczas spalania. Terapia HBO wskazana jest jedynie dla ostrych stanów zatrucia, w przypadku zaburzeń świadomości, objawów neurologicznych, ciąży; tlen wspomaga usuwanie CO z komórek i krwi drogami oddechowymi lub poprzez jego utylizację w organizmie.
 • zgorzel gazową - zakażenie wywołane przez bakterię Clostridium perfringens, szybko rosnącej i rozwijającej się w środowisku ubogim w tlen; tkanki słabo ukrwione podatne są na zakażenie; bakterie uwalniają do tkanek dający się zaobserwować gaz oraz toksyny, prowadzące do śmierci. Ciśnienie 3 atmosfer hamuje rozprzestrzenianie się bakterii, zmniejsza także ilości alfatoksyny, zwiększając skuteczność antybiotyków oraz umożliwiając interwencję chirurgiczną. Wczesne stosowanie HBO zmniejszyło śmiertelność i ogranicza rozwój martwicy.
 • zakażenia inne (np. zgorzel Fourniera, martwicze zapalenie powięzi) - czynnikiem jest mieszana flora bakteryjna, rozwijająca się dobrze w środowisku bogatym w tlen. Terapia wspomaga i poprawia mechanizmy obronne organizmu z uwagi na to, że białe ciałka krwi korzystają z dodatkowego tlenu do swojego funkcjonowania.
 • uraz wypadkowy - szybki obrzęk tkanek po uszkodzeniu kończyny, powodujący ucisk naczyń w tym obszarze, niedotlenienie, utrudnione gojenie i odnowa uszkodzonych tkanek. Tlen zmniejsza obrzęk, ograniczając przeciek z uszkodzonych naczyń krwionośnych, przyspiesza gojenie, zmniejszenie rozmiarów uszkodzonych tkanek, mniejsze ryzyko amputacji.
 • oparzenia- gwałtowny spadek ukrwienia oparzonych tkanek miękkich, rozprzestrzeniający się obrzęk, szerzący się w głąb prowadzi do uszkodzeń wtórnych. Redukcja obrzęku, zmniejszenie przecieku płynu przez uszkodzone naczynia krwionośne.
 • ostrą krwotoczną niedokrwistość - HBO może przyspieszyć produkcję erytropoetyny, stymulującej produkcję czerwonych ciałek krwi oraz hemoglobiny.
 • podduszenie - zmniejszenie rozmiarów uszkodzenia mózgu wynikłe z niedotlenienia
 • przeszczepy skórne- zmniejszenie zastojów krwi w naczyniach krwionośnych przeszczepów, poprawa przepływu krwi przez przeszczep
 • zapalenie kości oporne na leczenie - powstrzymywanie zakażenia poprzez dostarczanie leukocytom tlenu
 • do zwalczania bakterii, stymulacja aktywności komórek tworzących włókna, wspomaganie rozrostu nowych naczyń
 • popromienne uszkodzenie kości i tkanek miękkich (w terapii nowotworów) - wspomaganie w zwalczaniu infekcji działania białych ciałek krwi oraz innych komórek odpowiedzialnych za działania naprawcze, stymulacja do prawidłowej pracy komórek biorących udział w gojeniu
 • trudno gojące się rany - przykład: rany na stopach diabetyków. HBO przynosi odpowiedni skutek, wspomagana leczeniem chirurgicznym i antybiotykoterapią
 • nagły niedosłuch - terapia może zmniejszyć czas trwania i głębokość niedosłuchu

 

Kontakt:

Rejestracja -  32 735 74 56

Zdjęcie wejścia do szpitala od strony izby przyjęć

Centrum Leczenia Oparzeń

im. dr. Stanisława Sakiela
w Siemianowicach Śląskich

ul. Jana Pawła II 2, 41-100 Siemianowice Śląskie
Wejście główne od ulicy Zygmunta Krasińskiego

Zobacz trasę dojazdu
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami

Biuro Dyrektora:

Sekretariat, tel. 32 735 76 00

Sekretariat Medyczny:

Sekretariat, tel. 32 735 74 44, tel. 32 735 76 16

Kontakt w sprawach medycznych:

lek. Przemysław Strzelec, tel. 32 735 74 43

Kontakt w sprawach medialnych:

Wojciech Smętek tel. 32 735 75 43

 

Zobacz więcej