Historia
Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich powstało w 1998 r., ale kontynuowane są w nim tradycje leczenia oparzeń w Siemianowicach Śląskich, sięgające lat 60 ubiegłego wieku.
Od tego czasu w Centrum Leczenia Oparzeń leczono chorych z powodu oparzeń i trudno gojących się ran z całego kraju, jak również i obcokrajowców. Obecnie Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich jest jednym z najnowocześniejszych tego typu szpitali w Europie.
To jest wyjątkowy szpital na mapie Śląska, i na mapie Polski. Inwestycje budowlane i modernizacyjne sprawiły, że szpital jest bardziej dostępny, również dla mieszkańców innych części Polski. Oby jak najmniej tragedii, ale jeśli się zdarzą, mamy bazę, jaka tutaj została stworzona oraz zespół. Bo najważniejsi są ludzie a my jesteśmy tutaj aby dać im życie, zdrowie i nadzieję.
Poznaj naszą historię
Dynamiczny rozwój
Historia siemianowickiej oparzeniówki
Żeby mówić o siemianowickiej oparzeniówce należy zacząć od osoby dr. Stanisława Sakiela, który stworzył pierwszy w Polsce Oddział Leczenia Oparzeń w 1966 roku. Funkcjonował on w ramach Oddziału Urazowo - Ortopedycznego Szpitala Miejskiego nr 2 w Siemianowicach Śląskich. Natomiast w 1973 roku otworzył w tej samej placówce nowy, pierwszy w kraju specjalistyczny Oddział tylko dla chorych oparzonych.
Kluczowa decyzja
Częste wypadki masowe w kopalniach, hutach i zakładach przemysłu energetycznego czy tragedia w Hali Widowiskowej w Gdańsku w 1994 roku uświadomiły konieczność powiększenia i unowocześnienia bazy szpitalnej dla oparzonych.
W dniu 25 maja 1994 roku decyzją Wojewody Katowickiego powołano Centrum Leczenia Oparzeń, kontynuujące tradycje medyczne „siemianowickiej oparzeniówki” tworzonej w latach 60-tych przez doktora Stanisława Sakiela i funkcjonującej w Szpitalu Miejskim nr 2.
Nowy szpital powstał w zabytkowych pomieszczeniach budynku położnictwa i ginekologii, należącego do Szpitala nr 2. Z jednego oddziału powstał zatem osobny szpital. Zabytkowy obiekt wymagał wielu zabiegów adaptacyjnych by sprostać obecnym wymogom nowoczesnej placówki medycznej. Z początkiem 1995 roku do obiektu wkroczyły firmy budowlane, aby pracować nad jego modernizacją i adaptacją do nowych zadań. Trzy lata wytężonych działań pod kontrolą konserwatora zabytków przywróciły dawną świetność historycznym murom.
Utworzenie Centrum Leczenia Oparzeń
W dniu 31 lipca 1998 roku Centrum Leczenia Oparzeń do rejestru samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Pierwszym dyrektorem został Zbigniew Wypych.
Remont ukończono jesienią 1998 roku. Budynek uzyskał nowe oblicze. Powstał nowoczesny szpital z 52 łóżkami, dobrze wyposażony, posiadający doświadczoną kadrę medyczną i administracyjną. Funkcjonowały: niewielka Izba Przyjęć, która w wyjątkowych sytuacjach jak masowe zdarzenia, wypadki, nie spełniała oczekiwanych wymogów. Niewielki czterołóżkowy Oddział Intensywnej Terapii, który niekiedy musiał pomieścić więcej łóżek i pacjentów w skrajnie ciężkim stanie.
Kadra zarządzająca
Od 2000 r. drugim dyrektorem Centrum Leczenia Oparzeń został mgr inż. Stanisław Korfanty, który w 2003 r podjął się trudnej roli rządzenia w Piekarach Śląskich jako Prezydent Miasta przekazując miejsce dyrektorowi lekarzowi Krzysztofowi Wysocie.
Zakup komór hiperbarycznych
W 2002 roku Centrum Leczenia Oparzeń kupiło dwie jednomiejscowe komory hiperbaryczne do leczenia oparzeń oraz zatruć tlenkiem węgla. Duża ilość leczonych pacjentów powodowała praktycznie pracę komór 24 godziny na dobę.
Certyfikat Akredytacyjny
W dniu 25 maja 2004 roku Centrum Leczenia Oparzeń otrzymało Certyfikat Akredytacyjny i tym samym uzyskało status Szpitala Akredytacyjnego. W ten sposób w sposób formalny potwierdzono, iż szpital ten świadczy usługi na najwyższym poziomie. Do dnia dzisiejszego Szpital posiada aktualną akredytację Centrum Monitorowania Jakości Ministerstwa Zdrowia.
Dynamiczny rozwój
W 2005 roku po wygraniu konkursu dyrektorem został dr n. med. Mariusz Nowak, który do dnia dzisiejszego w sposób menadżerski zarządza szpitalem. Od tego momentu zaczął się dynamiczny, wielokierunkowy rozwój Centrum Leczenia Oparzeń:
- powstał 10 łóżkowy Oddział Rehabilitacji - rok 2005
- otworzono Oddział Hiperbarii Tlenowej z największą w Polsce komorą, w której zabiegowi można poddać 14 pacjentów jednocześnie - rok 2006
- uruchomiono najnowocześniejszą w Polsce pracownię hodowli komórek i tkanek in vitro, co pozwala leczyć pacjentów nowatorską i niezwykle skuteczną metodą przeszczepu skóry własnej oraz wykonywać przeszczepy z owodni i skóry allogenicznej - rok 2008
W dniu 16 września 2005 r. ambasador Stanów Zjednoczonych Victor Ashe odwiedził Centrum Leczenia Oparzeń. To jedyna tego placówka w Polsce, której wyniki budzą podziw w całej Europie. Nic dziwnego, że ambasador – na sugestię prezydenta miasta Zbigniewa Szandara – wyraził wolę złożenia wizyty. Na miejscu okazało się, że przebywa tam, pośród pacjentów Janavor Weatherspoon, amerykański koszykarz, grający na co dzień w KS Turów Zgorzelec, który doznał odmrożenia nóg.
Rozbudowa
Doceniając wysoką jakość usług medycznych, profesjonalizm personelu i strategiczne działania dyrekcji szpitala, władze województwa śląskiego zdecydowały w 2009 roku wyrazić zgodę na inwestycję pod nazwą „Rozbudowa obiektu szpitalnego” Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Dzięki tej inwestycji obecnie szpital spełnia wszystkie wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia stawiane przed zakładami opieki zdrowotnej. Nowy budynek Centrum Leczenia Oparzeń zajmuje powierzchnię blisko 5800 metrów kwadratowych. Na parterze zlokalizowano izbę przyjęć (z własnym zamykanym podjazdem dla karetek oraz komunikacją z Pracownią Hiperbarii Tlenowej i pozostałymi jednostkami medycznymi), pododdział separacyjny izby przyjęć (ma za zadanie izolowanie pacjenta septycznego od pozostałej części szpitalnej Izby Przyjęć), posiada własny podjazd dla karetek), Na kolejnych piętrach budynku zlokalizowano Oddział septyczny do leczenia piorunujących zakażeń (w tym zgorzeli gazowej), nowoczesny blok operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzięki rozbudowie liczba łóżek w placówce wzrosła z 54 do 70, co pozwoliło na leczenie większej liczby pacjentów, na zaopatrzenie katastrof i wypadków masowych, przyjęcie i leczenie większej liczby pacjentów w tym samym czasie oraz szybszy transport z miejsca zdarzenia.
Lądowisko dla helikopterów
W dniu 7 listopada 2014 r zostało otwarte lądowisko, które mieści się na dachu szpitala, co pozwoliło na szybszy transport z miejsca zdarzenia Pierwszy chory z urazem termicznym wylądował w dniu 6 marca 2015 roku.
Centrum Leczenia Oparzeń otrzymało imię dr. Stanisława Sakiela
Decyzją władz samorządowych województwa śląskiego i miasta Siemianowice Śląskie w dniu 7 listopada 2014 r. nadano Centrum imię jego twórcy i wieloletniego dyrektora- dr. Stanisława Sakiela.
Innowacje i rozwój
Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich jest jednym z najnowocześniejszych tego typu szpitali w Europie, ale pomimo to nie przestaje się rozwijać.
W latach 2019- 2021 dzięki środkom unijnym zrealizowano następujące inwestycje:
- remont Banku Tkanek - rok 2019
- utworzenie Instytut Leczenia Ran Przewlekłych - rok 2020
- utworzenie Zakładu Medycyny Nuklearnej - rok 2021
A wiele inwestycji jeszcze przed nami.
Misja
Jesteśmy po to, aby dać Ci nadzieję, zdrowie i sprawność.
Centrum Leczenia Oparzeń
im. dr. Stanisława Sakiela
w Siemianowicach Śląskich
ul. Jana Pawła II 2
41-100 Siemianowice Śląskie
Wejście główne od ulicy Zygmunta Krasińskiego
Zobacz trasę dojazduSkontaktuj się z nami
Biuro Dyrektora:
Sekretariat, tel. 32 735 76 00
Sekretariat Medyczny:
Sekretariat, tel. 32 735 74 44, tel. 32 735 76 16
Kontakt w sprawach medycznych:
lek. Karolina Ziółkowska, tel. 32 735 74 43
Kontakt w sprawach medialnych:
Wojciech Smętek tel. 32 735 76 02
Marta Stec tel. 32 735 76 15